На жах виробників, діряві гетри стають трендом і прикрашають майже кожне професійне футбольне поле. Так гравці висловлюють свій стиль і знаходять впевненість чи це щось більше?
Якщо ви дивилися Лігу Чемпіонів, Євро-2024, Копа Америка, Олімпійські ігри та Суперкубок УЄФА у середу ввечері, то, можливо, помітили, що деякі провідні гравці мали помітні дірки на гетрах, зроблені людиною. Це не випадок, коли гравці чи команди заощаджують і чіпляються за пару щасливих шкарпеток, у яких виграли минулий матч; навпаки, це остання тенденція серед футболістів. І не лише в Європі, а й на полях у всьому світі. Шкарпетки Джуда Беллінгема були, мабуть, найпомітнішими і кидалися в очі: три, а іноді й чотири рівномірно розташовані отвори, прорізані в області ікри кожного носка. Це були нові гетри, які Беллінгем , як і багато інших, навмисне підрізав ножицями. І тут виникає очевидне питання : Чому ?
«Гетри занадто тісні в області ікри», - каже Тобіас Шайфлер , голова відділу командного спорту та професійних клубів компанії Hummel , яка постачає екіпірування для «Евертона» та інших клубів. “Це завдає гравцеві дискомфорту, коли шкарпетки тиснуть на м'язи. Бренди вважають за краще виставляти в магазинах шкарпетки, які виглядають ідеально, а не дбають про комфорт гравців. Для деяких брендів зовнішній вигляд футбольних шкарпеток важливіший за функціональність.”
На відміну від тренду рваних джинсів 1990-х років, тенденція гетри з дірками серед футболістів у тій чи іншій формі існує кілька років. Навряд чи цим займається лише Беллінгем . Нападник «Арсеналу» Габріель Мартінеллі обрізає шкарпетки, як і півзахисник «Врексхема» Енді Кеннон , як і Неймар із Саудівської професійної ліги, гравець «Арсеналу» Букайо Сака та Кайл Уокер із «Ман Сіті». Але «винахідником» дірявих шкарпеток, ймовірно, став колишній захисник збірної Англії Денні Роуз, який виступав у рваних шкарпетках під час фіналу чемпіонату світу 2018 року в країні 404 (як і Неймар). Тоді уболівальники вирішили, що комплектувальники взяли вихідний. Але це зовсім не так. Насправді вони з Неймаром міркували так само, як і Беллінгем: це дозволяє покращити кровообіг у литковій ділянці та знижує ймовірність судом чи болю під час матчу.
Капітан футбольного клубу «Даллас» Пол Арріола підбиває підсумки для більшості прихильників дірявих шкарпеток. «В одній половині гри я вдягаю високі шкарпетки з дірками, щоб ікри дихали. В іншій половині, якщо мені тісно в литках, я надягаю низькі шкарпетки, щоб не було відчуття стискання литок. Ось чому я так роблю. Хоча не існує правил, що забороняють прорізати дірки в гетрах, питання про їхню користь для здоров'я є спірним. Доктор фізіотерапії Радж Брар із компанії 3CB Performance нещодавно розповів Tifo Football , що йому невідомі медичні докази користі від прорізання дірок у шкарпетках. Але він додав: «Один із способів медичного зниження тиску на ікри, протилежний вирізуванню дірок у них, полягає у використанні компресійних шкарпеток з вищим тиском у перервах між іграми як відновний захід». Це, за його словами, «підсилить кровообіг і зменшить набряклість у різному ступені залежно від ступеня тиску (щільності) носіння».
Коли в 2012 році гравець «Астон Вілли» Джек Гриліш з'явився на полі майже без гетр, у дуже коротких шкарпетках, багато хто вирішив, що це лише стилістичний вибір з його боку. Однак пізніше Гриліш пояснив, що став носити короткі шкарпетки лише тому, що вони зменшилися після прання, і він уже не міг натягнути їх вище за ікру. Але коли він став добре грати в коротких шкарпетках, то залишився в них. Короткі шкарпетки з'явилися в тому ж році, коли на сцену вийшли гетри (неслизькі шкарпетки) – в основному завдяки гравцю «Тоттенхема» Гарету Бейлу, який в тому році носив пару Trusox. (Шкарпетки Grip мають на підошві силіконові точки, які прилипають до устілки взуття, запобігаючи ковзанню та забезпечуючи краще зчеплення з поверхнею). Потім виробники почали випускати для гравців шкарпетки-труби та шкарпетки-рукави (які закривають гомілку, але залишають область стопи відкритою для носіння інших шкарпеток).
Більшість футбольних шкарпеток виготовлені з поліестеру. Хоча цей матеріал зберігає форму і утримує менше поту, він також може здаватися більш щільним і стискаючим рухи. Тому в хід йдуть ножиці. «Шкарпетка повинен щільно облягати стопу і кісточку, але при цьому мати велику поперечну розтяжку в області ікри», - говорить Шейфлер . «На рівні ікри шкарпетка має бути широкою, тому що гравці одягають під носок захисні щитки, а це, у поєднанні з тренованими м'язами, означає, що нам потрібно створити велику поперечну розтяжку, щоб гравець не відчував тиску на ікри». Однак виробники шкарпеток, зрозуміло, хочуть, щоб на шкарпетці був їхній логотип. Тому протягом останніх кількох десятиліть литкова область була ідеальним і найчастіше використовуваним місцем розміщення логотипу. Для оптимального закріплення дизайну у світі виробництва шкарпеток, пояснює Шайфлер, стібки повинні бути якомога дрібнішими та щільнішими.
«Основна причина, - каже Джессі Рамірес , головний спортивний тренер футбольного клубу «Даллас», - полягає в тому, що шкарпетка занадто щільно облягає м'язи, і іноді виникає відчуття, що ноги злегка поколюють і німіють, або ж вони просто тиснуть на м'яз. Таким чином вони роблять це, щоб зняти зайвий тиск і отримати більше комфорту». Незалежно від того, наскільки це обґрунтовано з медичного погляду, якщо це дає гравцям перевагу, вони його отримують. Як одного разу сказав великий американський футболіст Дейон Сандерс, «Якщо ти добре виглядаєш, ти добре почуваєшся, якщо ти добре почуваєшся, ти добре граєш». Для багатьох гравців це пов'язано з тим, що їм подобається, як виглядають дірки на шкарпетках, що, у свою чергу, надає їм більшої впевненості у своїй грі. Футбол відомий як вид спорту, в якому багато однаковості в тому, що гравці можуть носити, і шкарпетки – це одна з областей, де вони можуть виявити певну індивідуальність.
«Це анекдот», - додає Рамірес . «Кожен гравець по-своєму сприймає те, що відбувається, за допомогою свого сенсорного механізму в нервовій системі. Так що від гравця до гравця це безперечно відрізняється. Але якщо гравець відчуває різницю, я вірю, що це також вплине на його результати». На елітному рівні, де найменша різниця означає перемогу чи поразку, відсутність занепокоєння про свої шкарпетки дозволяє гравцеві краще зосередитись на своїй грі.
Хоча нещодавня співпраця Adidas та Balenciaga була спрямована не так на футболістів, як на фанатиків взуття (і, можливо, шкарпеток), виробники від Nike та Umbro до New Balance та Puma, безперечно, переосмислюють свою філософію шкарпеток. «Щоб пом'якшити всі ці ріжучі речі, які ви зараз бачите, - пропонує Рамірес, - я б просто розробив різні обхвати фактичної частини шкарпетки, щоб у хлопців з худими ікрами шкарпетки не спадали вниз, а у хлопців з великими ікрами-монстрами вони могли б трохи зменшити надлишковий тиск».
Як зазначає Шайфлер , «В'язання дірок у шкарпетках технічно неможливе і взагалі не потрібне». Виробник, який придбає справжню машину для виробництва футбольних шкарпеток і використовуватиме правильну сировину, зможе створити ідеальні футбольні шкарпетки для гравців». Компанія Hummel співпрацює з виробником, який з 1980 року випускає в основному футбольні шкарпетки. Машини закуповуються спеціально для виробництва футбольних шкарпеток, а пряжа – високоеластична. «Виробник, - додає Шайфлер , - повинен знайти рішення, щоб задовольнити обидві вимоги: з одного боку, створити «оптимальний продукт» для маркетингових цілей, а з іншого - забезпечити комфорт гравця».